Nie-kultura istnieje!

„Nie-kultura” – istnieje. Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska oraz firmy członkowskie uruchamiają społeczną akcję Komentuj. Nie obrażaj. Celem przedsięwzięcia jest podniesienie poziomu kultury wypowiedzi w Internecie. Jako pierwszy krok opracowano badania diagnozujące stan dyskusji w polskiej Sieci, następny to promowanie kulturalnego zachowywania się w wirtualnym świecie. Pomysłodawcą akcji jest Onet, a patronem honorowym Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Opierając się o naukowe badania (do wglądu: http://www.komentujnieobrazaj.pl/wyniki-badania) Prezes IAB Polska – Piotr Kowalczyk uważa, że -„ … Internet nie różni się pod tym względem od innych kanałów komunikacji międzyludzkiej”. Badania przeprowadzone wspólnie przez Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska i Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej wykazały, że wypowiedzi, które mogą być uznane za obraźliwe to minimalny odsetek wszystkich wypowiedzi.

Pewnie tak jest. Nie zamierzam polemizować z wynikami badań tych szacownych instytucji, ale jednak codzienna praktyka „bycia” w internecie, czytanie komentarzy pozostawia często nieco inne wrażenie. Dlatego – moim zdaniem – te wyniki badań są dość optymistyczne i niekoniecznie w pełni oddają odczucia internautów. „Nie-kultura” istnieje w internecie, w niemałym wymiarze i jest dotkliwym, codziennym faktem, sądzę, że większość internautów doświadczyła tego chociaż raz. Tacy jacy jesteśmy w domu, w pracy, na boisku, jako kierowcy na drogach, w sklepie, jak odnosimy się do innych ludzi, tacy sami jesteśmy w internecie.

Akcja jest bardzo ważna, życzę powodzenia. Zwłaszcza, że w dalszej części swej wypowiedzi Prezes Piotr Kowalczyk upewnia nas, że – „Nie zmienia to faktu, że z całych sił wspieramy wszelkie działania zmierzające do minimalizacji tego typu wypowiedzi. Uważamy, że najlepszym sposobem jest edukacja – i właśnie taki cel ma akcja Komentuj”.

Oto Kodeks Kulturalnego Komentowania polecany przez http://www.komentujnieobrazaj.pl
1. Bądź aktywny na forach dyskusyjnych. Staraj się wspierać swoje zdanie argumentami, zrozumiałymi dla innych użytkowników forum.
2. Jeśli widzisz komentarze mające na celu wyłącznie obrażenie lub pomawianie zgłoś je administratorowi forum.
3. Nie bój się wypowiadać w kontrowersyjnych tematach. Dopóki robisz to kulturalnie masz prawo mieć swoją odmienną opinię.

Można też skorzystać z poradnika prawnego http://www.komentujnieobrazaj.pl/poradnik-prawny       Ze swej strony dorzucę jeszcze własne hasło: Chcesz być traktowany kulturalnie, traktuj tak innych… ZAWSZE.Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.