Co z tym gadulstwem?

2011-06-22 10.48.45Na ogół chętnie rozmawiamy o sobie, swoich marzeniach, planach. Rozmawiamy z przyjaciółmi, w pracy, z rodziną, chwalimy się. W mediach jest mnóstwo o tym jakie cała Polska ma wspaniałe plany. Przemyśliwamy jak poprawimy bezpieczeństwo na drogach, planujemy jak przezwyciężyć kryzys, jak walczyć z bezrobociem, marzymy, aby polska była czyściejsza,  ładniejsza, aby ludzie zaczęli się nareszcie częściej uśmiechać, itd.

Gadamy, planujemy, marzymy i opowiadamy nieomal każdemu kto tylko zechce nas słuchać. Znacie… znamy, ale poczytajcie:

– Będę systematycznie chodzić na basen, na siłownię.

– Na urlopie przeczytam zaległe książki.

– Będę częściej kontaktować się z rodziną.

– Zacznę oszczędzać.

– Od jutra nie palę.

– Od poniedziałku odchudzam się.; itd, itp.

I tak marzymy, planujemy i często niestety tak pozostaje.  Czy naprawdę potrzebujemy, aby o tym wszystkim opowiadać nieomal wszem i wokół? Psychologowie twierdzą, że tak – potrzebujemy, ale jednak nie powinniśmy tego robić.

Kiedy w czwartek mówimy do kogoś „od poniedziałku zaczynam biegać” to…  już biegamy. Przychodzi poniedziałek i nawet o tym nie pamiętamy, bo w naszej wyobraźni już istnieje to bieganie. Psychologowie uważają, że kiedy opowiemy komuś o naszych planach to czujemy coś na kształt spełnienia,  rośnie nasza samoocena, lubimy siebie za to, marzymy jak będzie i wtedy obniża się sensowna argumentacja, aby po prostu zacząć działać zgodnie z przyrzeczeniem. Według naukowców te osoby, które nie mówią o swoich planach znacznie częściej, z powodzeniem je realizują.

Podobno jest tak – nasz mózg operuje symbolami i zamienia doświadczenia na symbole, które   tworzą się niezależnie od tego czy osiągnęliśmy cel czy tylko skończyło się na opowieści.

Czyli… szkoda gadać, bo gadulstwo jest zbędne i działa przeciw nam. Tylko dlaczego tak lubimy sobie pogadać? Hmm… na przykład na blogu, albo przy dobrym winie 🙂


2 Komentarze on “Co z tym gadulstwem?”

  1. Kasia pisze:

    a na mnie to właśnie działa inaczej, coś się wyłamuję tym psychologom. Jeśli powiem komuś o swych planach to potem staram się je zrealizować bo nie chcę wyjść na taką co nie dotrzymuje słowa. Śmieszne to może ale tak to czuję.

    Polubienie


Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.