Bawmy się… 8 marca

Lubicie, czy nie Dzień Kobiet – 8 marca, obchodzicie czy nie – każdy ma wybór. Moim zdaniem to jeszcze jedna fajna okazja do spotkania, uśmiechu, zabawy, podarowania roślinki, prezentu, np. pysznego wina. Zapraszajmy się na wino, na kolację przy świecach, i na co chcemy… miłego.

Wybór win jest oczywiście nieograniczony, tak jak i fantazja wybierających. Ja – jak zwykle – polecam wina, które wypróbowałam na sobie i nie tylko.

Obudziła się we mnie badaczka i namówiłam koleżanki na prywatne badanie – pytanie brzmiało: Jakie lubisz wino? Było trochę dyskusji,  śmiechu, ujawniły się różne upodobania, ale o to chodziło – poznać jak jest.

Zatem do rzeczy!

Pań było dwanaście, wiek mniej więcej 28 – 45 lat – więc chyba próba badawcza ważna.

Pierwsza opinia – wszystkie pytane panie doceniają i lubią wino, na ogół nie piją wódek, bo nie lubią, a osiem pija czasami piwo, bo lubią.

Druga opinia – dziwne, że na ogół dla panów niezrozumiała, bo okazuje się, że żadna z pań nie lubi win słodkich – pełna dwunastka – nie lubi… i już. Czasami, wyjątkowo białe półsłodkie, jeśli nie ma innego. Półsłodkie „bąbelki” uznaje sześć pań, ale tylko okazjonalnie.

Trzecia opinia – najważniejsza – koleżankom nie chodzi o to, aby wino było drogie, ale co najmniej niezłe, a najlepiej dobre – z dobrej winnicy, dobrego szczepu i nie miało zbyt mocno wyczuwanych tanin. Zwykle czytają etykiety. To dotyczy przede wszystkim win czerwonych, wytrawnych, bo wszystkie badane panie takie preferują. Białe wytrawne, czy półwytrawne wina są tolerowane, ale np. cztery panie w ogóle nie lubią białych win typu Riesling. Pięć pija czasami wina bezalkoholowe, a wszystkie próbowały coraz popularniejsze i znakomite wina ekologiczne i mają bardzo dobre zdanie o nich.

Uważają, że bardzo ważne są pierwsze wrażenia – aromat, kolor wina i… moment pierwszego łyczka. Zwykle lubią pić wino w odpowiednim kieliszku, raczej bezbarwne szkło, aby widać było kolor, błyski światła – wyjątki to wypady na grilla, wakacje, weekendy w naturze, itp. czyli tzw. „warunki bojowe”.

Mój, subiektywny wybór win nie tylko na Dzień Kobiet

Polecam kilka win, które lubię i domniemywam, że moje koleżanki zaakceptowałyby wybór.

La Porfia Gran Reserva Carménere – czerwone wytrawne wino z Chile. Dla mnie nowe, próbowałam pierwszy i raczej nie ostatni raz. To eleganckie wino, rocznik 2011, łagodne taniny, klasyczny aromat. Próba była przeprowadzona z serami, ale chyba pasuje też np. do grillowanego mięsa, warzyw… co kto lubi. Wino jest pyszne. Kosztuje ok. 55 zł.

Mionetto Prosecco Prestige Collection Treviso Brut – niezłe, białe, wytrawne, musujące wino, dla wzniesienia toastu bąbelki przydają się. Pachnie owocowo, rześkie. Kosztuje ok. 35 zł.
Seresin Leah Pinot Noir Marlborough – wino ekologiczne, czerwone, wytrawne, pochodzi z Nowej Zelandii. Moim zdaniem jest wyjątkowe – myślę, że warto docenić aromat, smak i fakt, że winobranie było ręczne i w odpowiedniej fazie księżyca. Dla mnie to wino jest absolutnym, pozytywnym zaskoczeniem. Nie znam ceny, ale warto je spróbować.
Zagreus Cabernet Sauvignon Premium Reserve – lubiany Cabernet z Bułgarii. Czerwone, wytrawne wino o znanym i bogatym smaku. To wino ma lekko rudawy, interesujący kolor.

A teraz moje ulubione Chardonnay, a co… trochę prywaty się przyda, oto ono:

De Martino S.V. Quebrada Seca Chardonnay Limarí Valley – jest pyszne! Chilijskie, białe, wytrawne. To wino jest lekko kremowe, pełne, pozostawia długi, niezwykle miły smak. Warte grzechu, np. do drobiu, ale znakomite do popijania we dwoje… bez dodatków, albo z czekoladą; cena ok. 100 zł.

Wiosna, „babskie” święto, ciepło… życzę wszystkiego fajnego! Codziennie wspaniałego dnia!

Zapraszam także np. T U T A J    dowiecie się jakim jesteście winotypem.Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.