Alko-gogle

Alko-okulary, alko-gogle, czy może jeszcze inna nazwa, ale chodzi o to samo. Co to takiego? Otóż to są okulary, które po włożeniu „na nos” pokazują trzeźwemu jak postrzega rzeczywistość człowiek pijany.  Dobry wynalazek. Kiedyś włożyłam te okulary i… szaleństwo. Nie mogłam iść normalnie, świat widziałam zamglony, nogi mi się plątały, nie byłam w stanie ocenić właściwie żadnej odległości – rozpacz!

Była to dobra lekcja pokazowa. Okulary można ustawiać naśladując zawartość promili alkoholu we krwi.  Warto dowiedzieć się jak człowiek reaguje, co się w nim psuje pod wpływem alkoholu. Efekt można zobaczyć przez alko-gogle i lepiej tylko tak niż kiedykolwiek „na żywo”.

W wielu mediach przewija się opinia, że sądy w Polsce są pobłażliwe dla pijanych kierowców i wymierzając karę pijakowi powinny zawsze stać po stronie poszkodowanych w wypadkach drogowych. Wydaje się to oczywiste, ale jakże często pijaków za kierownicą traktuje się prawie jak „nietykalnych” – choć to już, nareszcie zaczyna zmieniać się. Niestety pozbawienie wolności w zawieszeniu, grzywna, czy zabranie prawa jazdy to ciągle zbyt łagodne kary.

Według statystyk połowa zatrzymanych, pijanych kierowców (obu płci) nie miała pojęcia jak alkohol wpływa na ich organizm, a 30% uznało, że przecież mieszkają niedaleko to bocznymi drogami mogą szybko znaleźć się w domu i nic się nie stanie, ani nikt ich nie zatrzyma.

Psycholog transportu dr Andrzej Markowski stwierdza: „Zmiana myślenia i zachowania polega na uświadomieniu sobie, że jeżeli oczekuję szacunku ze strony innych uczestników ruchu drogowego, to muszę przestrzegać określonych zasad, które będą sprzyjały wspólnemu bezpieczeństwu.”

Za jazdę pod wpływem alkoholu – bez wyrządzenia szkody –  nasze prawo przewiduje karę pozbawienia wolności do lat dwóch, ograniczenia wolności do 12 miesięcy lub grzywnę. W razie spowodowania wypadku można trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Zapraszam do obejrzenia całej wypowiedzi psychologa dr Andrzeja Markowskiego na ten ważny i bolesny temat. Materiał filmowy portalu InfoWire.pl. Proszę kliknąć na link niżej:

//uprct5xoj.sitebees.com/file/embedded/videopreview/NEWS_FILE/678028


One Comment on “Alko-gogle”

  1. […] Zapraszam też do poczytania innych tekstów o winie  i nie tylko, np. TUTAJ,  albo  spróbować wino z czekoladą to KLIK T U  można także dowiedzieć się jakim jesteśmy winotypem to T U T A J, a na temat alko-gogli też można poczytać –  o tym T U T A J. […]

    Polubienie


Zapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.