Niby proste pytanie…

Proste pytanie: Czy państwo, które z góry zakłada 1,5 mld zł (półtora miliarda zł w ciągu roku) wpływu do budżetu z mandatów od kierowców – poważnie myśli o bezpieczeństwie na polskich drogach?

Podobno nie ma trudnych pytań, są tylko trudne odpowiedzi. Sądzę więc, że NIKT z rządzących nie umiałby rozsądnie odpowiedzieć na to proste pytanie. Wiadomo, kary muszą być, zwłaszcza gdy jeżdżą pijani, albo znarkotyzowani kierowcy i są straszne tragedie na drodze przez różnych takich i innych idiotów, ale…

Moim zdaniem warto w końcu w Polsce pomyśleć nie tylko o karaniu, ale także o nagradzaniu kierowców za zgodną z przepisami i kulturalną jazdę

Tak, kierowcy nie tylko mogą być karani za wykroczenia drogowe, ale także powinni być nagradzani za dobrą jazdę. Fotoradary mogłyby robić zdjęcia także osobom poprawnie zachowującym się na drogach i te osoby byłyby, w drodze losowania, nagradzane za to z pieniędzy za mandaty. System nagradzania kierowców znakomicie funkcjonuje np. w Szwecji. W Polsce też mogłoby być podobnie, ale trzeba się tego nauczyć i wykonać, a chętnych jakoś ciągle brakuje.

Mogłyby to być losowane nagrody pieniężne, albo bony na paliwo np. raz w roku. Taka dobra informacja byłaby dla ubezpieczycieli pomocna w ustalaniu niższych składek , nie tylko dla tych z dłuższym stażem kierowców.

Jasne, już to słyszę! Po 1. Każdy ma obowiązek jeździć zgodnie z przepisami! Policja jest od karania, a nie od nagradzania, a nasze drogi… itd. Można wymyślić tysiące powodów na „NIE”. Tylko dlaczego? Skoro inni mogą nagradzać i są przykładem dla całej Europy, bo mają najmniej wypadków to dlaczego MY nie możemy… przecież nie jesteśmy ani gorsi, ani głupsi.

Drogi mamy coraz lepsze, szkolenia też zmieniają się na lepsze choć tu jest jeszcze sporo do zrobienia. Słabo jest z porządkowaniem znaków drogowych i z ciągle zmieniającym się kodeksem drogowym. To wszystko musimy wyprostować, ale trzeba działać – mądrze i szybko, bo ludzie giną.

Nie może być tak, że w sejmie przez kilka lat nie można uzgodnić prostych przepisów dotyczących pieszych! To jakieś szaleństwo. Trzeba korzystać z dobrych doświadczeń innych państw, szkolić tam ludzi, albo ich zapraszać do nas, aby szkolili naszych instruktorów jazdy, pomogli przy przepisach, porządkowaniu znaków drogowych, rozwiązaniach komunikacyjnych przyjaznych dla kierowców.

Wiem – mamy znakomitych inżynierów komunikacji, prawników, psychologów transportu – to prawda, ale dlaczego posłowie, rząd, ministerstwa nie korzystają z ich wiedzy!? Tylko wiecznie się o coś kłócą, bo każdy ma inne zdanie – to paranoja!

Kierowca to nie robot. Nikt nie chce zginąć na drodze, ani zostać kaleką, nikt nie chce nikogo zabić, potrącić, czy spowodować jakikolwiek wypadek. Często wielu kierowców siada za kółko i po kursie nie ma pojęcia jak zachować się na drodze, zwłaszcza w trudniejszych sytuacjach komunikacyjnych. Edukacja i dobrzy instruktorzy – to bardzo, bardzo ważne. Poza tym nie każdy nadaje się na kierowcę – muszą być odpowiednie testy dla kandydatów na kierowców.

Petycja:

aby dowiedzieć się więcej, przeczytajcie i podpiszcie: https://secure.avaaz.org/pl/petition/Min_Infrastruktury_i_Rozwoju_Krajowa_Rada_BRD_org_pozarzadowe_Madrego_efektywnego_dzialania_w_zakresie_bezpieczenstwa_na/?Day2Share     DZIĘKUJĘ 🙂

Na koniec mądra myśl: „Nie jest najważniejsze, byś był lepszy od innych. Najważniejsze jest, byś był lepszy od siebie samego, z dnia wczorajszego.” Mahatma GandhiZapraszam do rozmowy

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.